Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 13:54

05:16 19:51

22:08 05:28

10°C
  • Częściowo słonecznie
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr S 11 km/h
46
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
111% normy
pm 10
74% normy
Jutro 16°C 5°C
Sobota 19°C 7°C

Burze z gradem nad Polską. Przybywa ostrzeżeń

Jeszcze rano różne ośrodki badawcze informowały o możliwych burzach na zachodzie Polski. Z każdą godziną przybywa ostrzeżeń. Po godz. 16 IMGW podało, że tylko w dwóch województwach powinno być spokojnie - lubelskim i podlaskim. W przeważającej części kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Po godz. 17 straż pożarna poinformowała, że ok. 500 razy interweniowali strażacy, ponad 15 tys. odbiorców nie ma prądu, a jedna osoba została ranna.

Z najnowszych informacji (stan na godz. 17:30) Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że ponad 15 tys. odbiorców nie ma prądu: najwięcej w woj. lubuskim - 9,3 tys. oraz w woj. wielkopolskim - 5,8 tys.

Sytuacja zmienia się dynamicznie. Wszystko przez najwyższe temperatury w tym roku (miejscami ponad 33 st. Celsjusza), które powodują gwałtowną zmianę pogody.

Jeszcze rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podawał, że burze wystąpią głównie na zachodzie kraju. Miejscami miały być możliwe też opady gradu. Z każdą godziną przybywa jednak zagrożonych województw. Stan na godz. 16.20 był taki, że burze miały lub mają wystąpić niemal w całym kraju - poza województwami lubelskim i podlaskim.

Co więcej, w trzech województwach podwyższono stopień zagrożenia - z pierwszego na drugi (w skali 1-3). Oznacza to, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia".

Reklama

Po godz. 14 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegało o możliwych burzach z gradem w 12 województwach. Po dwóch godzinach narażone były kolejne dwa - podkarpackie i warmińsko-mazurskie.

Pierwsza osoba poszkodowana

Jak poinformowało radio RMF, pierwsze dane o zniszczeniach napłynęły z woj. zachodniopomorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala przygnieciona gałęzią pod Myśliborzem. Do spowodowanych przez burze zniszczeń strażacy w całym regionie wyjeżdżali już ponad 60 razy.

Front burzowy najwięcej strat spowodował w rejonie Gryfina i Myśliborza. W Giżynie nawałnica częściowo zerwała dach domu. Złamana gałąź spadła na przechodzącego pod drzewem mężczyznę, który z urazem nogi trafił do szpitala.

Wielkopolska bez prądu

Ok. 5,8 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce pozbawionych zostało we wtorek energii elektrycznej. Powodem są przechodzące nad regionem burze. Najwięcej problemów jest w podpoznańskich gminach oraz w okolicach Wrześni. Rzecznik prasowy operatora dostawy prądu powiedział, że awarie są usuwane.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w woj. lubuskim, gdzie na brak prądu narzeka blisko 10 tys. odbiorców.

Tymczasem TVN podaje, że "tworzą się tzw. superkomórki burzowe. Są to najgroźniejsze chmury burzowe, pod którymi mogą tworzyć się trąby powietrzne (tornada). Z tych chmur może również padać ulewny deszcz i grad".

Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy