Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:37

04:43 20:21

08:44 01:37

15°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 19°C
  • Ciśnienie 1022 hPa
  • Wiatr E 7 km/h
13
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
31% normy
pm 10
20% normy
Jutro 21°C 7°C
Środa 20°C 8°C

Alerty drugiego stopnia przed upałem we wszystkich województwach

We wtorek po południu we wszystkich województwach wciąż obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Alerty pierwszego stopnia na wschodzie Podlasia, Lubelszczyzny oraz Warmii i Mazur zmieniono na drugi stopień. Maksymalna temperatura w dzień może wynieść nawet 33 stopnie C. Upalnie nie będzie jedynie w południowych powiatach Śląska, Małopolski i Podkarpacia.

Instytut wydał alerty w poniedziałek po południu. Dotyczyły one pierwotnie 11, a następnie 13 województw. Po aktualizacji wydanej tuż po godz. 12 zakres ich obowiązywania rozszerzono na wszystkie 16 województw. Jedyne obszary nieobjęte żadnym alertem to tereny górskie na południu województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.   

Alert drugiego stopnia wydano dla województw: opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego (bez południowej części), podlaskiego, oraz podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, małopolskiego i śląskiego (bez południowej części). W dzień temperatura maksymalna w miejscach objętych ostrzeżeniami wyniesie od 29 do 33 st. W nocy będzie spadać do 17-20 st.   

Reklama

Jak informuje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. "Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.   

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Groźne zjawiska w woj. zachodniopomorskim

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło także Alert RCB z SMS-owym ostrzeżeniem o bardzo silnym wietrze, burzach z gradem i lokalnie możliwych trąbach powietrznych dla dziewięciu powiatów województwa zachodniopomorskiego.

SMS z ostrzeżeniem otrzymali mieszkańcy powiatów kamieńskiego, polickiego, gryfińskiego, myśliborskiego, pyrzyckiego, starogardzkiego, goleniowskiego, Świnoujścia oraz Szczecina.

Wieczorem i w nocy na tych obszarach będzie wiał bardzo silny wiatr, spodziewane też są burze i grad. Lokalnie w nocy mogą wystąpić trąby powietrzne. Wiatr w porywach może osiągać prędkość do 110 km/h. IMGW określił prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia na 80 proc.

Burze o dużym natężeniu, przed którymi IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia mogą wystąpić dzisiaj wieczorem i w nocy w powiatach zachodnich woj. zachodniopomorskiego. Ich mieszkańcy otrzymają Alert RCB o treści: "Uwaga! Wieczorem i w nocy bardzo silny wiatr, burze i grad. Lokalnie możliwe trąby powietrzne. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu".

Przewidywane porywy wiatru do 110 km/h stanowią zagrożenie, dlatego należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Trzeba przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami, zamknąć okna i drzwi i pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.

W czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i przebywania na otwartej przestrzeni. Jeżeli jesteśmy poza domem trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należny się przygotować na przerwy w dostawie prądu. RCB apeluje, aby szukać pomocy dzwoniąc na numer 112 lub 998.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy