Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:39

05:20 19:48

19:32 05:03

5°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 3°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr ENE 11 km/h
23
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
55% normy
pm 10
32% normy
Jutro 8°C 4°C
Czwartek 12°C 2°C

Sycylia, czyli "Perła Morza Śródziemnego"

Największa włoska wyspa - Sycylia - jest nazywana "Perłą Morza Śródziemnego". To prawdziwy raj dla turystów - są tu przepiękne plaże, średniowieczne zabytki, urokliwe miasteczka, wyśmienita kuchnia i gwarantowana słoneczna pogoda!




Sycylia to wyspa niezwykle różnorodna, każda jej część jest inna. Na południu kilometrami ciągną się białe, piaszczyste plaże, a na północy wybrzeże jest skaliste. Warto wybrać się w podróż po wyspie i podziwiać piękne krajobrazy i antyczne zabytki. Najlepiej wynająć samochód, by z łatwością móc dotrzeć w każdy zakątek Sycylii.

Godne odwiedzenia są miasta: Palermo, Erice, Syrakuzy, Taormina i Cefalu. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się wciąż czynny wulkan Etna i starożytna świątynia Segesta. Mieszkańcy twierdzą, że najpiękniejsza plaża jest w San Vito Lo Capo.

Reklama

Palermo - inne oblicze Sycylii

Położone na północy Palermo, w którym mieszka 660 tys. osób, jest gospodarczą, kulturalną i turystyczną stolicą Sycylii. To jedno z największych miast we Włoszech. Z Polski najlepiej dotrzeć tu samolotem. Nie potrzebny jest paszport, wystarczy dowód osobisty.  Obowiązującą na wyspie walutą jest oczywiście euro.

Palermo różni się od czystych i urokliwych kurortów, z których słynie wyspa. Stolica jest zakorkowana dość brudna, widać tu biedę, a w powietrzu unosi się duch sycylijskiej mafii. Jednak z drugiej strony, pełno jest tu pięknych kamienic i zabytków.  Miasto ma niepowtarzalny klimat, dlatego będąc na Sycylii warto, choć jeden dzień poświęcić na zwiedzanie Palermo.

Największą atrakcją turystyczną jest historyczne centrum z typową włoską starówką. Na placu Quattro Canti przecinają się dwie najważniejsze ulice. Nieopodal mieszczą się zabytki - kościoły San Cataldo, San Giovanni dei Lebbrosi i San Giovanni degli Eremiti. W katedrze znajdującej się przy Via Vittorio Emanuele zachowały się skarby aragońskie i szczątki Piotra II Aragończyka. Jednym z najładniejszych placów w mieście jest Piazza Politeama. Siedzibą władz Sycylii od wieków jest Pałac Królewski - budowla jest przykładem połączenia architektury normańskiej, arabskiej i bizantyjskiej.

Palermo szczyci się trzecią największą sceną w Europie - Teatro Massimo. Między ulicami via Cassari, piazza del Garraffello, via Argenteria nuova, piazza Caracciolo oraz via Maccherronai ciągnie się ogromny targ. Warto przejść się między straganami pełnym świeżych owoców, warzyw, pysznych ryb i owoców morza.

Trzeba także wybrać się na obrzeża miasta, by zwiedzić słynne katakumby pod klasztorem Kapucynów. W podziemiach zachowało się ponad 8 tysięcy mumii.

W dalszą podróż po wyspie najlepiej ruszyć samochodem - kilka wypożyczalni aut jest przy lotnisku. Ważne, by mieć ze sobą kartę kredytową.

Erice - mityczne miasteczko

Średniowieczne miasteczko Erice kiedyś było największym miastem na Sycylii.  Dziś jest to miejsce, które każdy turysta obowiązkowo musi odwiedzić. Choć mieszka tu zaledwie 500 osób, to w sezonie, codziennie przyjeżdżają pełne autokary. Świetnie zachowana starożytna architektura robi ogromne wrażenie. Każdy, kto przejdzie przez historyczną kamienną, XII wieczną bramę miasta, zapragnie tu powrócić.

Erice jest położone w północno-zachodniej części Sycylii, na szczycie góry Monte San Giuliano, na wysokości 751 m. n. p. m. Dojazd do miasteczka stromą i krętą drogą wywołuje duże emocje. Można tu dotrzeć autobusem, samochodem lub koleją gondolową z Trapani.

Erice ma inny mikroklimat i inną wilgotność, nad miasteczkiem zwykle unosi się kilka charakterystycznych chmur. Jest tu znaczenie chłodniej, dlatego warto mieć ze sobą coś ciepłego do ubrania.

To oaza spokoju, w której perfekcyjnie zachowała się starożytna architektura. Kręte, brukowane uliczki wprawiają w zachwyt. Warto zwiedzić Katedrę Królewską z 1312 r. i zamek Castello del Bailo.

Cefalu - perła wybrzeża

Na północnym wybrzeżu wyspy mieści się Cefalu, nazywane "perłą" tego regionu i najpiękniejszym kurortem na wyspie.  Miasteczko zlokalizowane jest u stóp olbrzymiej góry Rocca, 50 km od stolicy Sycylii. Są tu charakterystyczne białe domki, wąskie uliczki, piaszczysta plaża i lazurowe morze.

Najważniejszym zabytkiem jest katedra z XII wieku, położona przy głównym placu miasta - Piazzo del Duomo. Zwiedzając świątynię warto zwrócić uwagę na mozaikę Pantokratora pochodzącą z 1148 r.

Można także wspiąć się na skaliste wzgórze La Rocca, by z wysokości podziwiać starówkę i wybrzeże.

Taormina, czyli "raj na ziemi"

W północnej części wschodniego wybrzeża Sycylii, na zboczu wzgórza Monte Tauro, mieści się najbardziej prestiżowy kurort na wyspie. Taormina nazywana jest "rajem na ziemi", a także "dziełem sztuki i natury".

Spacerując malowniczymi uliczkami, na każdym kroku natkniemy się na okazałe wille bogaczy, kamienne budynki i winnice. Powstaje tu wspaniałe wino, którego warto skosztować w lokalnych barach. Po kamiennych schodkach schodzi się na piękną plażę. Wokół rosną palmy, a morze, z którego wystają skały, ma lazurowy kolor. W wodzie zakotwiczone są jachty i łodzie.

Jednym z najważniejszych zabytków są ruiny amfiteatru i ruiny świątyni Wenus.

W pobliżu znajduje się słynny wulkan Etna. Z miasta prowadzi do niego okrężna droga (ok. 60 km). Wyprawa na Etnę to niezapomniane przeżycie, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim stroju i nastawić się na ciężką wspinaczkę.

Spektakularne zabytki w Syrakuzach

Położone na wschodnim wybrzeżu Syrakuzy, z powodu licznych starożytnych zabytków, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Historyczne świątynie i ruiny mieszczą się na Ortydze - wyspie połączonej ze stałym lądem mostem Ponte Umbertino. Podziwiać można tu świątynie poświęcone Apollinowi i Atenie z VI i V w. p. n. e., a także ruiny katedry jońskiej z VI w. p. n. e.

W Parku Archeologicznym ocalały spektakularne zabytki z czasów rzymskich i greckich, m.in. amfiteatr i monumentalny ołtarz Zeusa.

Popularną atrakcją turystyczną jest także jaskinia nazywana "Uchem Dionizosa".  Powstała ona w czasie wydobywania kamienia. Zgodnie z legendą przetrzymywano w niej schwytanych wrogów i - dzięki panującej tu niepowtarzalnej akustyce - podsłuchiwano ich plany.

Zabytkowa Segesta

W północno zachodniej części Sycylii, około 30 kilometrów od Trapani, mieści się Segesta. Starożytne miasto już nie istnieje - zostało zniszczone w skutek wojen i trzęsień ziemi. Zachowała się jednak nieukończona świątynia pochodząca prawdopodobnie z około 430 r. p.n.e., a także teatr wzniesiony w około 230 r. p. n. e. Są to najstarsze i najlepiej zachowane zabytki na wyspie.

Dwa kilometry dalej są ruiny amfiteatru z V w. p. n. e. Można dotrzeć tam pieszo lub bezpłatnym autobusem. Rozciąga się stąd widok na urokliwą zatokę Castellamare.

Gwarantowana pogoda, piękne plaże

Wielu turystów wybiera Sycylię ze względu na pewną pogodę - prawie codziennie niebo jest bezchmurne, ponad 300 dni w roku świeci słońce, a temperatury w sezonie letnim przekraczają 30 stopni Celsjusza.  Na upały nie trzeba jednak narzekać, gdyż wyspę otacza turkusowa i czysta woda. Kąpiel w Morzu Śródziemnych to prawdziwa przyjemność.

Na Sycylii jest wiele urokliwych plaż, ale większość turystów, a także rodowitych Włochów, uważa, że najpiękniejsza mieści się w San Vito Lo Capo, na północno-zachodnim wybrzeżu Sycylii. Położona jest na wysuniętym cyplu, w zatoce. Nie ma tu ani dużych fal ani wiatru. Miejska plaża jest bardzo szeroka, a od miasteczka oddziela ją zamknięta dla ruchu ulica.

Nieopodal znajduje się słynny park krajobrazowy - Zingaro. To jedna z większych atrakcji regionu.  Dotrzeć można tam tylko samochodem, a następnie pieszo. Wstęp do rezerwatu kosztuje 3 euro. Spacerując wzdłuż wybrzeża, co rusz natrafimy na romantyczne zatoczki z białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą - warto zabrać ze sobą sprzęt do nurkowania.

Wyśmienita kuchnia

Kuchnia sycylijska uważana jest za najlepszą we Włoszech. Widać i czuć w niej wpływy arabskie, greckie i hiszpańskie. Jej podstawą są warzywa - pomidory, karczochy, bakłażany, papryka i oczywiście oliwki.

Specjalnością jest caponata, czyli danie z duszonych warzyw. Serwuje się ją na zimno lub jako dodatek do mięs i ryb. Trzeba spróbować parmigiany, czyli zapiekanki z parmezanem, a także spaghetti Alla Norma - makaronu z sosem, posypanego wędzoną ricottą. Do wszystkich tych dań dodaje się bakłażana.

Na wyspie produkuje się wyśmienitą oliwę, powstaje tu także aromatyczne wino.

Sycylia oferuje świeże ryby i owoce morza, wyborne szynki, sery, a także wyroby cukiernicze, przede wszystkim słynne na całym świecie lody.

Noclegi na Sycylii

Włoska wyspa cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, a mieszkańcy chcą zarobić na przyjezdnych. W każdym mieście i miasteczku jest możliwość wynajmu pokojów i apartamentów mieszczących się w klimatycznych sycylijskich kamieniczkach. Alternatywą są hotele lub pensjonaty, które mają oferty z pełnym wyżywienie

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy