Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 13:58

05:30 19:39

13:33 04:15

6°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 1°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr WNW 20 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
27% normy
pm 10
17% normy
Jutro 10°C 4°C
Sobota 10°C 3°C
Wakacje 2016

Cypr - nieprzypadkowy hit tego lata

Położony we wschodniej części Morza Śródziemnego Cypr od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Piękne plaże, krystaliczna woda, wysokie temperatury i bliski kontakt z historią to tylko pierwsze z licznych zalet Cypru. Niebagatelne znaczenie ma także bezpieczeństwo. To właśnie Cypr był przedmiotem fotozagadki numer 11.

Jeszcze nie tak dawno wybierając kierunek wakacyjny nie musieliśmy sprawdzać na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych zagrożeń, jakie mogą nas spotkać w kurortach turystycznych.

Dziś powinien być to obowiązek każdego rozsądnego podróżnego, bo nikt z nas nie zaryzykuje zdrowia najbliższych dla tańszego all inclusive, prawda?

Bezpieczniej jest na Cyprze

Położony we wschodniej części Morza Śródziemnego Cypr od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Piękne plaże, krystaliczna woda, wysokie temperatury i bliski kontakt z historią to tylko pierwsze z licznych zalet Cypru.

Reklama

Niebagatelne znaczenie ma także bezpieczeństwo. W obliczu rosnącego zagrożenia terroryzmem, ta licząca 9,3 tys. km² wyspa pozostaje jedną z najbardziej stabilnych lokalizacji w okolicy.

Dobrze obrazują to podane w ostatnich dniach statystyki Cypryjskiej Organizacji Turystycznej. W porównaniu do ubiegłego roku w czerwcu na Cypr przybyło o ponad 20 proc. więcej turystów, a władze spodziewają się kolejnego rekordowego sezonu i nawet trzech milionów zagranicznych gości.

Turyści - głównie Anglicy i Rosjanie, ale też Polacy - wybierają Cypr kosztem Egiptu, Tunezji czy Turcji, gdzie w ostatnim czasie doszło do krwawych ataków terrorystycznych.

Turecka północ, greckie południe

Niewielki Cypr ma za sobą burzliwą historię. Na przestrzeni wieków wyspa należała m.in. do imperium rzymskiego, Bizancjum, wenecjan, imperium osmańskiego czy Wielkiej Brytanii.

Ostatnim drastycznym rozdziałem w dziejach Cypru był konflikt cypryjskich Greków z Turkami, zakończony podziałem wyspy w 1974 roku.  

Od ponad 40 lat Turcy zajmują trzecią część terytorium Cypru (turecka północ), a znacznie liczniejsi Grecy zamieszkują południe. Od 1 maja 2004 roku większościowa grecka część wyspy znajduje się w szeregach Unii Europejskiej.

Turyści bez przeszkód mogą podróżować po terytorium tureckim, a wszelkie niezbędne formalności załatwia się na miejscu. Co ciekawe Nikozja jest jedyną podzieloną stolicą świata, a przebiegająca przez nią Zielona Linia oddziela ziemię turecką od greckiej.

Chociaż MSZ nie ma żadnych przeciwwskazań dla turystów, którzy odwiedzają wyspę, warto pamiętać, że Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z tzw. Turecką Republiką Północnego Cypru.

Narodziny bogini piękna i miłości

Kiedy warto odwiedzić Cypr? To zależy od tego, jakie temperatury najbardziej lubimy podczas wypoczynku. W szczycie sezonu termometry regularnie wskazują ok. 30-35 stopni Celsjusza, ale uroki wyspy równie dobrze można odkrywać jesienią, na wiosnę, a nawet w zimie. Kiedy w Polsce zgrzytamy zębami z zimna, słupki rtęci w Pafos czy Nikozji sięgają 15-18 kresek powyżej zera.

Licząca blisko 650 km linia brzegowa jest urozmaicona, oferuje zarówno rozległe piaszczyste plaże (okolice Famagusty i Larnaki), plaże żwirkowe (Polis), liczne zatoki oraz efektowne i strome klify. Warto podjechać w pobliżu Pafos do skał Afrodyty, gdzie - jak głosi legenda - narodziła się bogini piękna i miłości.

Zwiedzanie Cypru z historią w tle

Turystów spragnionych historii odsyłamy do Nikozji, gdzie - jak wspomnieliśmy - przenikają się ze sobą dwa światy: grecki i turecki.

Warto wybrać się do Muzeum Cypru - zgromadzono tu eksponaty od epoki neolitu po wczesny okres bizantyjski, czy Muzeum Ikon, gdzie znajduje się ponad setka najcenniejszych cypryjskich ikon, a także obejrzeć meczet Selimiye (niegdyś gotycka katedra św. Zofii) czy bramy miejskie z okresu weneckiego.

Niezwykły klimat mają także tutejsze targi i zabytkowa starówka. Atrakcją samą w sobie jest przejście z greckiej do tureckiej części miasta, obserwowanie różnic i podobieństw architektonicznych czy kulturowych, a także spróbowanie lokalnych specjałów.

Oczywiście uroki Cypru nie zaczynają i nie kończą się w Nikozji.

Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania wyspy powinien być amfiteatr w Kourionie, przepiękny kościółek Asinou w Nikitari, ruiny zamku Agios Hilarion, pozostałości po założonym w XIII wieku opactwie Pokoju w Bellapais, urokliwy port w Kyrenii czy klasztory Kykkos lub św. Neofita.

A kiedy znudzi się nam już plażowanie...

Na Cyprze coś dla siebie znajdą także aktywni fizycznie turyści. Kiedy wystarczająco wypoczniemy lub znudzi nam się wylegiwanie się na plaży możemy skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych (nurkowanie, windsurfing, narty i skutery wodne) albo turystki pieszej lub rowerowej.

Spragnionym wrażeń, a także kontaktu z naturą polecamy szczególnie góry Troodos, gdzie znajdują się liczne zabytkowe kościoły i świątynie, w tym najsłynniejszy - wspomniany już klasztor Kykkos.

Wycieczki piesze i rowerowe (sieć szlaków jest bardzo rozbudowana) pozwalają poznać wyspę z mniej turystycznej perspektywy, a także poznać drogi uczęszczane zazwyczaj przez miejscowych. Rozmowa z mieszkańcami, posiłek w tawernach przeznaczonych dla "swoich" to najlepsza metoda dla prawdziwego poznania uroków Cypru, a także duszy Cypryjczyków.

Uwaga kierowcy!

Lata panowania Brytyjczyków odcisnęły na wyspie swoje piętno. O ile wygodny jest powszechnie obowiązujący język angielski, tak turystów pragnących poruszać się po Cyprze wypożyczonym samochodem uczulamy, że panuje tu ruch lewostronny. Uważajcie na siebie i odkrywajcie uroki Cypru. Naprawdę warto.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy