Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:47

05:14 19:53

23:26 05:48

9°C
  • Zachmurzenie umiarkowane
  • Odczuwalna 6°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr SSE 15 km/h
8
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
19% normy
pm 10
12% normy
Jutro 19°C 6°C
Niedziela 23°C 11°C

Wenecja - najpiękniejszy salon Europy

Ten, kto raz był we Włoszech, na pewno jeszcze tam wróci. Każda część tego kraju jest absolutnie wyjątkowa, a włoska kultura na każdym kroku zachęca do tego, aby z nią obcować. Fanatycy włoskich podróży dzielą się na tych, którzy kochają północ i na tych, którzy uwielbiają południe. Tym razem skupimy się na rejonach północnych z jedną, najważniejszą ich perłą - Wenecją.


Miasto ze słońcem w logo

Zanim jednak o Wenecji, którą wszyscy znają, przenieśmy się do kurortu położonego dokładnie 62 kilometry (w linii prostej) od niej. Bibione, czyli miasto, które w swoim oficjalnym logo ma słońce, usytuowane jest w północno-wschodniej części Włoch - nad Adriatykiem.

W tej włoskiej miejscowości znajdziesz wszystko czego ci potrzeba, aby dobrze odpocząć. Do dyspozycji jest piękna, długa promenada, którą można spacerować lub biegać. Szeroka plaża, która choć zawsze pełna ludzi, zawsze ugości cię wolnym miejscem. Celem spacerów po piasku może być wyjątkowa latarnia morska, którą absolutnie warto zobaczyć.

Reklama

Bibione jest bardzo dobrym miejscem na wakacje z dziećmi. Łagodne zejście na plażę gwarantuje bezpieczeństwo. Kolejnym atutem jest czystość. Plaża każdego dnia jest dokładnie sprzątana, a parasolki, które stoją na niej przez cały sezon wakacyjny, są składane po to, aby utworzyć idealnie równy rząd. Jedynym "zagrożeniem" bywa piasek, który pod wpływem słońca nagrzewa się do ekstremalnie gorących temperatur i aby bezpiecznie poruszać się po plaży, warto wyposażyć się w lekkie, ale skutecznie chroniące stopy, obuwie.

Włoskiego jedzenia chyba nie trzeba reklamować. W Bibione do dyspozycji turystów są setki mniejszych i większych restauracji, w których można zjeść pyszne makarony, pizzę, a na deser, słynne już, włoskie lody. Ważne jednak, aby pamiętać o tym, że w godzinach popołudniowych obowiązuje sjesta. Każdy szanujący się właściciel zamyka swój lokal, aby udać się na obowiązkową, popołudniową drzemkę. Warto o tym pamiętać, planując swój posiłek między 14 a 16, inaczej można wrócić do domu z pustym brzuchem. Z kolei jeśli wieczorem poczujemy się głodni bez problemu trafimy na otwartą knajpkę, nawet jeśli będzie już nad ranem. Kolację można zakończyć kieliszkiem (lub butelką) pysznego włoskiego prosecco.

Kiedy już znudzi nam się plażowanie, dobre jedzenie i wino, do dyspozycji mamy lunapark, oferujący mnóstwo niesamowitych atrakcji, a także baseny termalne i SPA. Tam każdy znajdzie coś dla siebie.

Wizyta w Wenecji

Wenecja to mniejsze od Warszawy miasto położone na północy Włoch.

Pierwszą, absolutnie wyjątkową cechą tego miasta jest totalny brak samochodów, busów i autobusów. Przyjeżdżając do Wenecji, samochód trzeba zostawić na gigantycznym piętrowym parkingu, a następnie wyposażyć się w bilet na tramwaj wodny, który nazywa się vaporetto.

Tramwaj to najlepszy i najwygodniejszy środek transportu, jeśli planujemy całodniowe zwiedzanie. Najlepiej wyposażyć się w 18-sto lub 20-sto godzinny bilet. Jego cena wynosi około 20 euro. Do dyspozycji są także wodne taksówki, ale to już mniej ekonomiczne rozwiązanie (ceny wahają się od 30 do ponad 100 euro). Miłośnicy tradycji mogą zdecydować się na kurs gondolą - standardowo mieści się w niej maksymalnie 6 osób. Taka atrakcja kosztuje od około 70 do ponad 150 euro - w zależności od tego, ile trwa kurs, jakimi kanałami chcemy przepłynąć i czy gondolier ma na przykład zadbać o romantyczny nastrój.

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat Wenecji, są opinie dotyczące, delikatnie mówiąc, zapachu w mieście. Faktycznie, z niektórych kanałów unosi się nieprzyjemny zapach, ale nie jest to powszechne zjawisko.

Każdego roku do Wenecji przyjeżdża około 20 milionów turystów, dlatego na zwiedzanie najlepiej wybrać mniej słoneczny dzień. Po pierwsze dlatego, że turystów może być nieco mniej, a po drugie dlatego, że jeśli zapomnimy w upalny dzień zabrać ze sobą butelki wody, uliczny handlarz sprzeda nam ją za 5 euro, podczas gdy w sklepie kosztuje 90 centów.  Problem drożyzny jest w Wenecji bardzo powszechny. Nie da się ukryć, że turyści są jednym z głównych źródeł utrzymania mieszkańców miasta. Więc tak, jak wspomniany wyżej uliczny handlarz, tak każdy chce na turystach jak najwięcej zarobić. Kluczem jest szukanie mniejszych knajpek czy restauracji w bocznych uliczkach, tam ceny są nieco niższe.

Niezmiernie ciężko jest wybrać miejsca, które w Wenecji warto zobaczyć. Obowiązkowym punktem jest oczywiście plac świętego Marka i Bazylika świętego Marka. Sam Napoleon Bonaparte kochał to miejsce i nazywał plac "najpiękniejszym salonem Europy". Aby dokładnie obejrzeć plac, trzeba mieć sporo szczęścia, ponieważ bardzo często zalewany jest on wodą. Wówczas jednak miasto dba o to, aby turyści mogli się po nim jakoś poruszać i rozstawia tam platformy dla pieszych. Zmniejsza to jednak znacznie komfort zwiedzania.

Przy odwiedzaniu Placu świętego Marka nie można zapomnieć o tym, aby zobaczyć Pałac Dożów. W jego gmachu znajduje się m.in. muzeum Museo dell'Opera.

Jedyny most

Kolejnym przepięknym miejscem w Wenecji jest Most Rialto, który aż do 1854 roku był jedynym mostem w całej Wenecji. Most rozciąga się nad kanałem Grande i można go oglądać zarówno przepływając tramwajem wodnym, jak i pieszo - nieopodal mostu znajduje się przystanek tramwajowy. 

Most jest niezwykle urokliwy, a zakochani, którzy oblegają go niemal przez cały czas, jednocześnie podkreślają ten urok. Most stanowi także targowisko, znajdziemy tam wiele stoisk, na których można kupić przepiękne pamiątki, z legendarnymi maskami weneckimi na czele.

Canal Grande, liczący sobie 4 kilometry, łączy Piazzale Roma przy dworcu kolejowym z kanałem św. Marka przy Piazzetta di San Marco. Jeśli płyniemy już kanałem Grande, to warto dokładnie się rozglądać, bo naszym oczom na pewno ukaże się bazylika Santa Maria della Salute. To jedna z najbardziej charakterystycznych weneckich budowli.

Przydatne wskazówki

Walutą obowiązującą we Włoszech jest euro. Po przeliczeniu na złotówki może się więc okazać, że ceny żywności będą nieco wyższe niż w Polsce. I tak za bochenek chleba zapłacimy około 2 euro, za 1,5 litrową butelkę wody mineralnej zapłacimy od 0,4 do 1 euro, za gałkę lodów około 1 euro, a za małą pizzę w lokalu od 4,5 euro.

Do Bibione i Wenecji z Polski łatwo można dotrzeć samochodem. Z Cieszyna taka podróż zajmie nam zaledwie 9 godzin. Poza Wenecją z Bibione łatwo można dostać się do takich pięknych miast jak Werona i Padwa. Planując podróż samochodem warto pamiętać o tym, że za litr benzyny we Włoszech zapłacimy około 1,9 euro.

Jeśli zdecydujemy się na podróż samolotem z Polski warto pamiętać o tym, że samoloty lądują na lotnisku w Trieście (ok 74 kilometry od Bibione), lotnisku w Wenecji (95 km) i lotnisku Treviso (około 90 km).

Ceny noclegów w Bibione są różne, w zależności od tego, jakim standardem jesteśmy zainteresowani. Do wynajęcia są dostępne apartamenty, całe domki i pojedyncze pokoje znajdujące się w większych ośrodkach wypoczynkowych. Do ceny pokoju zazwyczaj doliczana jest opłata klimatyczna, która w 2013 roku przez lokalne władze została ustalona na kwotę 0,5 euro na dzień za osobę.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy