Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:21

05:28 19:41

14:46 04:27

5°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 2°C
  • Ciśnienie 1005 hPa
  • Wiatr SSW 11 km/h
15
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
36% normy
pm 10
21% normy
Jutro 9°C 1°C
Niedziela 7°C 1°C

Apteczka turystyczna - co zabrać ze sobą na wakacje?

Wyjeżdżając na wakacje mało kto myśli o tym, co złego może się zdarzyć. Nastawiamy się raczej na wypoczynek i dobrą zabawę niż otarcia, choroby i skaleczenia. Warto jednak odpowiednio przygotować się do wyjazdu, zwłaszcza jeśli jedziemy z dzieckiem. Co powinna zawierać apteczka turysty?

Lato to nie tylko piękna pogoda i świecące słońce. To również okres, w którym jesteśmy narażeni na wzmożoną aktywność ze strony komarów, kleszczy, os i innych owadów. Skuteczna ochrona przyda się zwłaszcza, jeśli spędzamy urlop na łonie natury. O czym powinniśmy pamiętać?

Owadzi kłopot

Pierwszą rzeczą jest profilaktyka - aerozol chroniący przed ukąszeniami, z wysoką zawartością DEET. Jednak jeśli jedziemy z dziećmi, oprócz tego powinniśmy zabrać ze sobą znacznie łagodniejsze środki, bazujące na olejkach eterycznych. Warto zapasowo mieć również ze sobą małą buteleczkę waniliowego olejku do ciasta - świetnie odstrasza on komary i kleszcze, a przy okazji nie drażni nozdrzy nieprzyjemnym zapachem.

Reklama

Gdy, mimo zabezpieczenia, przydarzy się nam nieprzyjemna sytuacja również powinniśmy być przygotowani. Na złagodzenie swędzenia po ukąszeniu komara możemy zastosować fenistil lub inny żel z apteki. Do wyciągnięcia kleszcza przyda się specjalna pęseta lub lasso, a w razie wystąpienia delikatnej reakcji alergicznej - leki przeciwhistaminowe. Nie warto za to brać ze sobą wapna - najnowsze badania wskazują, że może ono blokować działanie leków i w efekcie pogorszyć sytuację.

Problemy jelitowe i żołądkowe

Nikt nie chciałby spędzić całego urlopu w toalecie. Niestety, często jest to nieuniknione, zwłaszcza wówczas, gdy wybieramy się do egzotycznych krajów. Jednak zatrucie może zdarzyć się nawet niedaleko od domu. Warto więc przygotować się na taką ewentualność.

Jadąc za granicę, do kraju, w którym flora bakteryjna jest całkowicie odmienna od naszej dobrym pomysłem będzie wzięcie ze sobą profilaktycznie probiotyku z prebiotykiem. Dzięki temu nasz organizm łatwiej przystosuje się do nowych warunków, a my unikniemy sensacji żołądkowo-jelitowych.

Gdy już problem nas dopadnie, w apteczce bezwzględnie powinny znaleźć się krople żołądkowe oraz loperamid. Jeśli w krytycznym momencie zabraknie nam leków, warto zapamiętać ich łacińskie nazwy. Dzięki temu łatwiej porozumiemy się z farmaceutą w zagranicznej aptece.

Inne środki, które powinniśmy zabrać na wypadek wystąpienia dolegliwości gastrycznych to leki na zgagę, zaparcia, wzdęcia, zapalenie pęcherza oraz elektrolity, które pomogą nam wrócić do siebie po przebyciu biegunki.

Urazy mechaniczne i oparzenia

Wszelkie skaleczenia, otarcia, rany czy skręcenia lub złamania są naszą największą zmorą w czasie urlopu i zawsze wymagają pilnej interwencji w ramach pierwszej pomocy. W tym celu oprócz zestawu różnej wielkości plastrów, nożyczek, jałowych gazików i bandaży przydadzą się również plastry ściągające, opaski stabilizujące oraz płyn do odkażania ran, spray antyseptyczny i żel na opuchliznę. Do zatamowania krwotoku z nosa lub głębokiej rany przydadzą się również tampony.

Problematyczne są również poparzenia słoneczne, przed którymi warto zabezpieczać się kremem z wysokim filtrem. Gdy jednak problem wystąpi warto mieć pod ręką chłodzący żel, piankę z dexpanthenolem oraz żelowe kompresy wielorazowego użytku. Do stworzenia zimnego okładu może przydać się również prezerwatywa, którą wystarczy napełnić zimną wodą i zawiązać.

Inne leki i artykuły

Leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe powinny mieć stałe miejsce w naszej apteczce, zwłaszcza jeśli jedziemy na wakacje z pociechą. Maluchy mają tendencję do błyskawicznego zachorowania, dlatego warto zawsze być w pogotowiu. Oprócz tego obowiązkowo powinniśmy mieć ze sobą termometr, leki na katar i kaszel oraz witaminę C, która pozwoli nam zdusić przeziębienie w zarodku. Dla małego dziecka potrzebna będzie również gruszka do nosa. Przydatna może okazać się również sól fizjologiczna. Sprawdzi się nie tylko w czasie kataru, ale również gdy będziemy potrzebowali wypłukać ciało obce, które znalazło się pod powieką.

Jeśli podróżujemy samochodem, a ktoś ma problem z chorobą lokomocyjną, dobrze mieć ze sobą również zapas leków na tę dolegliwość. Na wszelki wypadek warto mieć ze sobą również pompkę do usuwania jadu po ugryzieniach, stazę taktyczną do tamowania krwotoków oraz rękawiczki i maskę do sztucznego oddychania. Lepiej, by te akcesoria nigdy nie musiały się nam przydać, jednak mimo wszystko powinniśmy mieć je ze sobą.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy